zul_maximus@wp.pl

tel.: 509-428-497

576-073-655

 

  1. pl

 

01 lipca 2015
Letnie cięcie

     Najlepszy okres na przycinanie roślin? Zdania są podzielone. Dobrze gdy rośliny są w stanie spoczynku, ale cięcia przeprowadza się o każdej porze roku. Informacja o tym, że lato jest korzystnym czasem na przycinanie roślin, może zaskoczyć nie jednego ogrodnika. Przeprowadzone w tym czasie prace pozwalają zaoszczędzić czas i wysiłek. Pamiętajmy, że przycinanie zimą pobudzi rozwój roślin, a przeprowadzone latem opóźni go. 

   Letnie przycięcie powinno się przeprowadzić zarówno na drzewach owocowych, m.in. gruszach, jabłoniach owocujących na pędach dwuletnich, drzewach pestkowych, jak i krzewach owocowych, takich jak agrest i porzeczka czerwona. Można o tej porze roku przyciąć takrze krzewy kwitnące jesienią, zimą i wiosną. Ponadto letnie cięcie to jedyna możliwość, by okiełznać bujność niektórych roślin, oraz zachęcić je, by zakwitły w przyszłym roku. A przycięcie latem świeżych przyrostów na żywopłotach i topiarach (żywe rzeżby, formowane krzewy i drzewa), kiedy są jeszcze zielone, utrzyma ich właściwy kształt i rozmiar.

  Przycięcie tegorocznych zielonych przyrostów roślin, skutkuje usunięciem azotu, odpowiedzialnego za tworzenie się łodyg i liści. Aby skracanie było skuteczne, musi być przeprowadzone, kiedy wiosenny i wczesnoletni przyrost spowalnia, ale zanim pędy zaczną drewnieć. czyli zazwyczaj w lipcu i na początku sierpnia.

   Obcinanie większości każdego pędu również pozwala światłu i powietrzu przebić się do wnętrza rośliny, co zachęca ją do tworzenia łodyg i owoców. Usuwa się także wiotkie i delikatne pędy, które są najpodatniejsze na atak szkodników i zagrożone chorobami.

   Czym przycinać? Zależy od upodobń i możliwości.  Sekatory, nożyce do żywopłotu, noże, piłki ręczne, piły, elektryczne, spalinowe,

 

 Ale najważniejsze, aby każde cięcie, niezależnie czy to zimą, czy latem, było przeprowadzone ostrymi i czystymi narzędziami. 

 

    Tępe narzędzia uszkadzają części roślin, podczas cięcia, a miejsca te są narażone na infekcje. Zazwyczaj po cięciu nie stosujemy żadnych maści ogrodniczych. Jeśli miejsce cięcia jest rozległe, można zastosować nietoksyczne maści i tzw. „sztuczną korę”. Ale lepiej zapobiegać niż tworzyć niepotrzebne koszty.

 

 

Skontaktuj się 

e-mail: zul_maximus@wp.pl

tel:

Mariusz  Michałowski 509-428-487

 

O ZIELENI MOŻNA NIESKOŃCZENIE

Julian Tuwim,Treść gorejąca.Zieleń, 1938

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.