zul_maximus@wp.pl

tel.: 509-428-497

884-380-942

  1. pl

 

05 czerwca 2015
Podpowiadamy

KOSZENIE

   Przy regularnym koszeniu trawa staje się gęstsza. Trawa wypuszcza nowe pędy boczne, liście i odrosty, które tlumiąwzrost chwastów. Optymalna wysokość koszenia wynosi 3,5 - 5 cm(w cieniu nigdy mniej niż 5cm) w przypadku skoszenia trawy niżej, niż jest to zalecane, darń będzie się przerzedzać. Bardzo wysoką trawę kosimy zawsze stopniowo - koszenie nigdy na raz. W zależności od regionu, właściwości trawy, warunków atmosferycznych itp. zakłada się 20-25 koszeń w okresie wegetacji od połowy kwietnia do końca pażdziernika, czyli w zależności od tempa przyrostu raz w tygodniu. Przy regularnym ostrzeniu noży koszenie będzie efektywniejsze, a praca łatwiejsza.

 

 

NAWADNIANIE

  Trawa składa sie w prawie 80% z wody. Zapotrzebowanie trawnikana wodę zależy w znacznym stopniu od temperatury i rodzaju podłoża.

  Zasady nawadniania: Lepiej raz a dobrze, czyli podlewamy rzadziej i dłużej, a nie częściej i krócej. W czasie suszy trawnik podlewamy raz lub dwa razy w tygodniu wieczorem. Pod drzewami i na piaszczystym podłoży podlewmy częściej. Stan podlania możemy sprawdzić za pomocą szpadla. w tym celu wycinamy fragment trawnika o głębokości około 15cm i sprawdzamy, czy woda dociera na taką głębokość. Taki trawnik przetrzyma powierzchniowe wysuszenie. WIęc warto zmienić ustawienia atuomatycznego podlewania na nowe i efektywniejsze.

 

NAWOŻENIE
   Z początkiem okresu wzrostu wczesną wiosną (około połowa marca) trawnik potrzebuje wyjątkowo dużo substancji odżywczych. Dopóki nie będziemy mogli jeszcze zostawiać na trawniku skoszonej trawy, możemy w marcu lub w kwietniu wykonać wiosenne nawożenie. Substancje odżywcze, szczególnie azot (N), są bardzo istotne dla wzrostu trawnika. Azot wspomaga podział komórkowy i tym samym wykształcanie się wszystkich części rośliny. Niedobór substancji odżywczych możemy rozpoznać po słabym zazielenieniu i powolnym przyroście. Dobre nawozy do trawy zawierają azot, potas, fosforany, magnez w zbilansowanych ilościach. 

 

MULCZOWANIE
  Trawa sama w sobie jest doskonałym nawozem. Przy regularnym koszeniu kosiarką rozdrabniającą skoszoną trawę możemy zostawiać na trawniku, ponieważ po rozłożeniu się będzie ona źródłem wartościowych substancji odżywczych. Ważne: Skoszona trawa musi być dobrze rozdrobniona i rozrzucona. Zawarty w trawie azot szybko ulega mineralizacji i nadaje się do ponownego wykorzystania przez rośliny.

 

  Mulczowanie nie zanieczyszcza środowiska. Azot nie jest wymywany, ponieważ w skoszonej trawie występuje w postaci związków organicznych. Substancje odżywcze uwalniają się powoli, długotrwale i równomiernie. Oszczędzamy znaczne ilości nawozów – to chroni środowisko i nasze portfele. Koszenie z rozdrabnianiem ogranicza filcowanie się trawnika, ponieważ trawa szybciej rośnie.   Dobrze zaopatrzony w substancje odżywcze trawnik będzie wolny od chwastów i mchu. Nie zmienia się pierwotny skład gatunkowy trawnika. Jeżeli nie mamy dostępu do kosiarki rozdrabniającej warto trawę kosić częściej, poprostu "bez kosza". To również przyniesie oczekiwane rezultaty. Mulczowanie nie jest procesem natychmiastowym. Co możemy zauważyć przy stosowaniu nawozów. Ale już w kolejnym roku po rozpoczęciu rozdrabniania i zostawienia trawy, nasz trawnik będzie zdrowszy i pięknie się prezentował.Ciągłe koszenie z rozdranianiem ma sens!

 

 

OPAD LIŚCI

  Liście zbieramy z trawnika, nie tylko ze względów estetycznych, ale także dlatego, że trawa przykryta liśćmi „udusiłaby“ się z powodu braku dostępu do powietrza i światła. W okresie wzrostu trawy możemy ją kosić i zbierać razem z liśćmi. Do przezimowania trawę przycinamy na wysokość około 4 cm.

 

 

 

                                  

 

Natura wie co robić i świetnie sobie radzi, 

my z nią współpracujemy.

 

12 lipca 2015
      Zbrązowiałe i wysuszone po upałach trawniki nie muszą być spisane na straty. Przy odrobinie pomocy odzyskają dobrą formę. Samo podlewanie może nie wystarczyć, ponieważ woda może wyparować zanim zostanie
01 lipca 2015
     Najlepszy okres na przycinanie roślin? Zdania są podzielone. Dobrze gdy rośliny są w stanie spoczynku, ale cięcia przeprowadza się o każdej porze roku. Informacja o tym, że lato jest
05 czerwca 2015
KOSZENIE    Przy regularnym koszeniu trawa staje się gęstsza. Trawa wypuszcza nowe pędy boczne, liście i odrosty, które tlumiąwzrost chwastów. Optymalna wysokość koszenia wynosi 3,5 - 5 cm(w cieniu nigdy

Skontaktuj się 

 

e-mail: zul_maximus@wp.pl

 

tel:  509 428 497 Mariusz Michałowski

 

 

O ZIELENI MOŻNA NIESKOŃCZENIE

Julian Tuwim,Treść gorejąca.Zieleń, 1938

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.